A kereső vagy keresőmotor egy olyan program vagy alkalmazás, ami megadott feltételeknek megfelelő információkat keres meghatározott adatbázisokban. Rengeteg féle keresőmotor létezik, és mindegyik a saját adatbázisából keresi a legrelevánsabb tartalmat.
A telefonszám kereső egy telefonszám adatbázisból keresi meg a keresett névhez tartozó telefonszámot. A helyrajzi szám kereső egy címhez rendelt helyrajzi számot keres meg, vagy fordítva. De létezik például adószám kereső, domain kereső, irányítószám kereső, vagy akár rendszám kereső is.
Mi az internetes keresőmotor?
Az internetes keresőmotor a hagyományos keresőknél jóval összetettebb és bonyolultabb rendszer. A legnagyobb kereső motorok az interneten több algoritmusból állnak és olyan összetett rendszerek, hogy sokszor már az alkotójuk sem látja az összefüggéseket a működésükben.
Hogyan működik az internetes kereső?
A legtöbb keresőmotor két részből áll: az egyik része az adatgyűjtéssel és az adatok rendszerezésével foglalkozik, míg a másik a kereső kifejezésekre a legrelevánsabb találatokat szolgálja ki.
Az adatgyűjtéssel foglalkozó algoritmusokat, indexelő botoknak is szokták hívni. Ezek linkek útján térképezik fel az egész internetet és indexelik a tartalmat egy óriási adatbányába.
A kiszolgáló algoritmus a keresőbe beírt kifejezés, és a feltételezett keresési szándék alapján kiválogatja a kereső számára legrelevánsabb találatokat, majd ezeket szigorú meta információk alapján sorba rendezve megjeleníti a felhasználónak.
Google kereső
A világ legnagyobb és legismertebb internetes kereső motorja a Google. Magyarországon az internet használók 97%-a használja, így kijelenthetjük, hogy nálunk a kereső alatt egyértelműen a Google keresőjét értjük. És, hogy hogyan vált a világ legjobb keresőmotorjává? Úgy, hogy sikerült olyan jól megírni az algoritmusait, hogy a találatok nagyon gyakran vannak olyan sorrendben, ahogy a keresést végző személy azt elvárja.
forrás: Statcounter
A Google algoritmusai szinte mindent látnak, mindent indexelnek és nagyon nagy pontossággal a legjobb találatokat adják egy keresésre. A keresést különböző google parancsok, operátorok könnyítik meg, így a speciális keresési igényeket is ki tudja elégíteni.
Google Kép kereső
A Google a kezdetektől fogva felismerte a képek jelentőségét és az algoritmusai nem csak a tartalmat, de a képeket is indexelik. A Google képkereső segítségével – amit már a mesterséges intelligencia is támogat – egyszerűen tudunk képeket keresni, de akár azt is le tudjuk ellenőrizni, hogy a saját képünk még hol jelenik meg az interneten.
Bing
A Bing a Microsoft által 2009-ben kifejlesztett keresőmotorja. Bár a Microsoft ezt a keresőt a Google riválisának szánta, a piaci részesedése csak alig éri el a 2%-ot hazánkban, viszont még így is a második legnagyobb keresőmotor a világon.
Yandex
Az orosz piac vezető keresője a Yandex. A Yandex kereső piaci részesedése Oroszországban 65%.
Baidu
A Baidu Kína legnagyobb keresőmotorja. Szinte egy az egyben a Google keresőjét másolta le, megtalálható benne térkép, hír és kép kereső funkció is. A szolgáltatásokban is koppintották a Google-t, szintén megtalálható analitika, hirdetés kiszolgálás és böngésző is.
[…] weboldalakat, követve a linkeket, analizálva a tartalmat és rögzítve az információkat a keresőmotor adatbázisában. Léteznek például e-mail cím gyűjtő botok, de a SEO eszközök és […]
[…] mi kérjük szándékosan, vagy elrontunk valamit és véletlenül tiltjuk az oldalt, vagy a keresőmotor dönt úgy, hogy a tartalomnak nincs helye az […]
[…] Search engines value backlinks because they signify that other websites recognize and recommend your content. The more high-quality and relevant backlinks point to your site, the higher it will likely appear in search results. Search engines assume that if other sites link to yours, your content is likely valuable and relevant. […]
[…] copywriters specialize in SEO (Search Engine Optimization) to help websites perform better in search […]
[…] céget, üzletet, szolgáltatást vagy éppen címet keresünk a Google keresőben, akkor a keresőmotor az aktuális pozíciónkhoz közeli – úgynevezett lokális találatokat – fogja […]
[…] fognak dönteni. Attól, hogy minden rendben van egy oldallal, még simán dönthet úgy a keresőmotor algoritmus, hogy valamiért nem szeretné betenni az indexbe. Az egyik ilyen gyakori ok, hogy […]